Ebeveynler Siber Zorbalıkla Mücadele İçin Neler Yapabilirler?

Sorumlu bir ebeveyn olarak çocuklarınıza, tehlike arz ettiğini düşündüğünüz durumlarda online iletişimlerini kontrol edebileceğinizi söyleyebilirsiniz.  "Ebeveyn kontrol filtre yazılımları" ya da "izleme programları" çocuklarınızı kontrol edebilmeniz için bir seçenek olmakla birlikte, bu araçlara tamamen güvenmeniz mümkün değildir.

Çocuklarınızla siber zorbalık ve diğer çevrimiçi konular hakkında düzenli olarak konuşabilirsiniz.

&bull Çocuklarınıza ziyaret ettikleri web sitelerini ve çevrimiçi aktivitelerini, nereye gittiklerini, kimlerle, ne yaptıklarını sorabilirsiniz.

Sorumlu bir ebeveyn olarak çocuklarınıza, tehlike arz ettiğini düşündüğünüz durumlarda online iletişimlerini kontrol edebileceğinizi söyleyebilirsiniz. "Ebeveyn kontrol filtre yazılımları" ya da "izleme programları" çocuklarınızı kontrol edebilmeniz için bir seçenek olmakla birlikte, bu araçlara tamamen güvenmeniz mümkün değildir.

Çocuklarınızın sıklıkla kullandıkları online siteleri, sosyal medya uygulamaları kullanmayı deneyebilir, bu yolla tehlike arz edebilecek durumlarla ilgili öngörü sahibi olabilirsiniz. 

Sadece acil durumlarda kullanacağınızın garantisini vererek, çocuklarınıza online hesap şifrelerini sormanız, tehlike anında müdahale edebilmeniz için etkili bir yoldur. 

Çocuğunuzun sosyal ağlarda "arkadaşı" ya da "takipçisi" olabilir veya güvendiğiniz başka bir yetişkinden olmalarını rica edebilirsiniz. 

Kendisinin ya da bir tanıdığının siber zorbalığa maruz kalması durumunda bunu size söylemesi için çocuğunuzu yüreklendirebilir, böyle bir durumda bilgisayarını veya telefonunu elinden almayacağınızın garantisini verebilirsiniz. 


Önceki Gönderi

Siber Zorbalık Nasıl Önlenebilir?

Sonraki Gönderi

Çevrimiçi Riskler ve Siber Zorbalık